Aarhus Kommune styrker vinterberedskabet for bedre kollektiv trafik

dato

Teknik og Miljø i Aarhus Kommune præsenterer et nyt vinterberedskab for at forhindre udfordringer som dem, der blev oplevet i januar 2024. Forslaget skal sikre bedre forhold for kollektiv trafik under vinterens udfordringer.

Aarhus Kommune har taget konsekvensen af de problemer, der opstod i januar 2024, hvor snefyldte buslommer og endestationer gjorde busdriften umulig. Teknik og Miljø foreslår nu et nyt vinterberedskab, som skal præsenteres for byens politikere. Planen er at definere klare arbejdsmåder for vintertjenesten, når der er sne og kulde.

Det nye vinterberedskab har et særligt fokus på byens kollektive trafik, med klare aftaler indgået med Aarhus Letbane for at sikre letbanekørsel også under vinterens hårde betingelser. Magistraten vil behandle forslaget næste uge, hvorefter det går videre til Aarhus Byråd for endelig godkendelse.

De nye initiativer inkluderer 11 ændringer fra det tidligere regulativ fra 2017, der understøttes af partierne bag budgetforliget for 2024 og 2025. Blandt dem er en opdateret plan for glatførebekæmpelse, der nu starter efter to dage, og en daglig rydning og saltning af alle cykelstier. Der bliver heller ingen tidsbegrænsning på klasse III-veje længere.

Der er også en forstærket indsats på både buslommer og endestationer, og flere plove samt en optimeret ruteplanlægning er lagt til grund for en mere effektiv respons. Eksterne entreprenører bliver inkluderet i beredskabet, ligesom der er lavet en specifik aftale om snerydning ved Aarhus Letbane.

Selvom regulativet kan frafaldes i tilfælde af ekstreme vintre, lader det til, at Aarhus Kommune er klar til at tage kampen op mod vinterens udfordringer for at undgå de problemer, der opstod tidligere i år.

https://aarhus.dk/nyt/teknik-og-miljoe/2025/maj/flere-sneplove-planer-for-busser-og-letbane-og-stoerre-fokus-paa-cykelstier-ny-aftale-skal-ruste-aarhus-bedre-til-snevejr

Kilde: Aarhus Kommune