Er du nysgerrig på, hvordan natur, sociale relationer, musik og mad kan forbedre vores livskvalitet? Så kom og hør om den nyeste forskning, der viser, hvordan disse elementer kan føre til en cyklus af begær og nydelse, som i bedste fald giver meningsfylde.
Musik, meditation og psykedeliske stofferForedraget vil også dykke ned i, hvordan musik, meditation og psykedeliske stoffer påvirker hjernen og kan føre til forventningsglæde og meningsfylde. Gennem computermodellering af hjerneskanninger får vi indsigt i, hvordan disse oplevelser påvirker vores livskvalitet.
Forstå cyklussen af begær og nydelseDer vil også blive sat fokus på, hvordan mad, sex og sociale relationer kan føre til en cyklus af begær og nydelse, samt hvordan denne cyklus kan bryde sammen i lidelser som depression og kronisk smerte.
Foredraget streames live fra Aarhus Universitet som en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab", støttet af Carlsbergfondet. For yderligere information om foredraget, billeder og pladsreservation, kan du besøge dette link. Følg foredragenes nyhedsbrev eller sociale medier for bonusmateriale og information om kommende foredrag.
Praktiske informationer:
Dato: Tirsdag 25. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Sports Cafeen, Solbjerg Skoles Idrætshal, Kærgårdsvej 4, 8355 Solbjerg
Entré: Fri entré
Arrangør: Solbjerg IF
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her